Tento týden se na facebooku podíváme na několik koncept storů v Londýně, takže hned na úvod je dobré si říct, čím jsou koncept story tak výjimečné a na co myslet, pokud byste v některém z nich chtěli třeba prodávat svou kolekci.Pojem koncept store jste jistě již slyšeli, dokonce i v Praze jsme mívali SIMPLE koncept store, který bohužel dnes již neexistuje a tak v Praze koncept story došly. Pokud o nějakém víte, napište mi prosím do komentů, ať si rozšířím obzory.
Naopak v Paříži a v Londýně počet koncept storů roste. Koncept store je prodejní prostor, který je zaměřen na specifickou cílovou skupinu (fashion crowd, boho, hipters, stakers, spiritual urban people etc..) a v jehož nabídce najdete vybavení mnoha oblastí života, tedy zákazník si zde může koupit celý svůj lifestyle - oblečení, doplňky, kosmetiku, jídlo, knihy, hudbu, elektroniku, dekorace do bytu, vybavení do kuchyně, nábytek, ... Najdete tu tedy mnoho kategorií zboží, ale v každé jen několik referencí, které přesně zapadají do životního stylu cílové skupiny zákazníků. V běžném obchodě naopak najdete širokou nabídku od jednoho typu zboží. Dalším výrazným rozdílem je celá kultura prodejny. Koncept story se soustředí na 'shopping experience'. Tomu odpovídá interiér, visual merchandizing, časté eventy pro ghetto vybraných zákazníků a novinářů. Například Pařížský Colette je známý pro svůj minimalistický design interiéru, naopak Dover Street Market je proslulý pro totální změnu celého interiéru každých šest měsíců a výrazný 'arty' spirit. Poslední věc, kterou je nutno poznamenat, jsou exklusivní spolupráce. Všechny dobré koncept story nabízí zboží, které najdete exklusivně u nich, často vyrobené ve spolupráci s nějakou značkou či návhrářem. Tyto kolekce mohou být vázány k nějaké významné události nebo výročí. Co se týče exklusivity, vězte také, že koncept story chtějí exklusivní zboží i od vás, takže ve smlouvě se může objevit, že se vaše kolekce nesmí objevit v žádném jiném butiku daného města nebo státu. I tak věřím, že prodávat vaše kolekce v Colette nebo Dover Street Market za tuto podmínku opravdu stojí.
1 Comment
"The goal is to show that there is a wealth of different ways in which we can go about building long-lasting environmental and social quality through the design, production and use of fashion and textiles that go beyond traditional ideas or expectations."Kniha Sustainable Fashion and Textiles od Kate Flatcher je považována za bibli udržitelné módy. Ačkoliv byla napsána již v roce 2008, dodnes nabízí ucelené informace o materiálech a dopadu módy na společnost, stejně jako nabízí řešení a nekonvenční koncepty designu. První polovina knihy je věnována fenoménu 'product lifecycle'. Product lifecycle analysis (PLA) se dnes běžně používá v průmyslu při vyhodnocování environmentálního dopadu produktů. Jedná se o rozebrání jednotlivých fází, kterými produkt prochází - v případě oděvu je to (1) zajištění vláken, (2) produkce, (3) používání oděvu spotřebitelem, (4) konec 'života'. Dozvíte se všechno o vláknech a textíliích, o alternativách k současným nejrozšířenějším vláknům, kterými jsou bavlna a polyester. V knize najdete také zajímavá data, třeba, že na výrobu jednoho kilogramu bavlny je potřeba 8 000 litrů vody. Na výrobu stejného množství polyesteru je potřeba pouze litr vody, ale dvojnásobek energie. Druhá část knihy je věnována fashion systému - roli módy ve společnosti a současnému konceptu fast fashion, ve kterém jsou drahocenné zdroje rychle zpracovány do nekvalitních produktů a po několika málo nošeních vyhozeny. Ještě rychleji se pak stává odpad ze všech obalů, které se módy týkají stejně jako všeho ostatního spotřebního zboží. "90% of the resources taken from the ground become waste within only 3 months"Doporučuji přečíst si Sustainable Fashion and Textiles v kombinaci s Cradle to Cradle, protože jakoukoliv literaturu je ideální číst v kombinaci s Cradle to Cradle. Report z této knihy se pro vás již chystá.
Restart napsali zakladatelé firmy 37 Signals Jason Fried a David Heinemeier Hansson. Kromě jiného mají na svědomí i 'project management software' Basecamp. Ať už podnikáte, nebo se na to chystáte, nebo jen vedete nějaký zatím nevýdělečný projekt, knihu Restart určitě potřebujete přečíst. Jak vědí sami autoři - někde v této knize je jedna myšlenka, která změní váš život, vaše aktivity, váš business. Pro mě to byla kapitola o vybavení. Už několik měsíců chci točit videa, ale nemám na to doma pořádné vybavení, vůbec se v tom nevyznám. Chtěla jsem najmout tým, ale kluci mě inspirovali k tomu, abych si videa točila telefonem za 100 euro sama. Zde tedy citace z kapitoly, která změnila život, business a aktivity mě: "Tón máte v prstech!Kytaroví mistři říkají: "Tón máte v prstech." Můžete si koupit stejnou kytaru, stejné efektové pedály a stejný zesilovač, jako má slavný rocker Eddie Van Halen. Ale když na tohle všechno vybavení zkusíte zahrát, hrajete zase stejně jako vy.
Stejně tak by si Eddie mohl vzít nějakou obyčejnou kytaru od Strat/Pignose ze zastavárny, a poznali byste, že hraje Eddie Van Halen. Skvělé vybavenívám jistě pomůže, ale skutečný tón pochází od vás samotných." [...] Restart je výjimečný úlovek v naší fashion knihovně i proto, že je jako jedna z mála Česky. Ať už máte či nemáte vzdělání v oblasti obchodu, Restart vám buď ulehčí od tisíců nástrojů, tabulek a pravidel, které do vás nahustili ve škole, nebo vás inpisruje, že i bez MBA se dá podnikat a vydělat peníze. A jak dopadla moje video produkce? mrkněte na youtube channel :-) |
By KamilaFashion blog tak trochu jinak. Ano, je o trendech, ale o socio-kulturních trendech a o trendech trhu. Je o tom, jak zodpovědně podnikat v módě a jak to prožívám já. Čím se inspiruji, co čtu, jak vedu SLOU Fashion Days a Moyomi a s jakými hodnotami vstávám a tvořím každý den. Welcome to my universe. Categories
All
Archives
July 2018
|