V roce 2015 jsem odprokrastinovala mnohé - nezavolala jsem starostovi naší městské části, že chci zajistit separování bio-odpadu, nedopsala jsem e-book o diktátu fast fashion a mnoho dalších, ale nakonec jsem vlastně náhodou shlédla film o Gándhím, který byl na pomyslném seznamu už pěkných pár měsíců.
Když jsem před rokem přemýšlela o tom, kdo podle mě v životě uspěl, napadl mě po dvou týdnech zrovna on. Pro jeho moc ovlivňovat milióny lidí a měnit tak svět, dělat ho svobodnější, lepší. Ale až do včerejší noci jsem neměla hlubší ponětí o jeho životě. Znala jsem jeho příběh především z písničky od MC Yogiho. Mahátma Gándhí a Fashion
Ano, textilní a módní průmysl jsou velkou součástí příběhu Mahátmi Gándhího. V první polovině dvacátého století, když byla Indie součástí Britského impéria, Gándhí bojoval za její nezávislost. V té době si mnoho Indů kupovalo oblečení a textil vyroběný v Manchestru a to ničilo jak indickou ekonomiku, tak se kvůli tomu vytrácelo místí know-how. Ano, zní to velmi podobně dnešní situaci v Evropě. Gándhí vyzval své spoluobčany, aby jako výraz touhy po nezávislosti spálili své oblečení vyrobené ve Velké Británii. Sám se pak naučil soukat nitě a tkát a svůj výtvor potom nosil - nejednalo se o žádný složitý střih, ale s prominutím o kus hadru. Na jeho fotografiích i ve filmu ho často vidíte, jak souká nitě, evidentně tomu věnoval dost času.
Dnes nežijeme pod nadvládou Velké Británie a v samotném Spojeném Království již textilu téměř odzvonilo. Dnes se potýkáme s nadvládou gigantických korporací a diktátu všudypřítomných reklam a dovoluji si tvrdit, že tato 'ekonomická svoboda' nás nakonec spíše uvěznila ve svém krysím kolečku. Sama pociťuji čas od času ten tlak - společenská večeře, důležitý meeting... všichni v novém oblečení, dokonalý make-up, drahé šperky. A já zase vyrážím v tom samém a o koktejlky se určitě nejedná. Hezky se nalíčit v podstatě ani neumím, ani na to doma nemám 'vercajk', (nemám ani fén, zato mám organický šampon 'and nothing can beat that' - ten nic nepřekonná). K tomu, abych si sama šila oblečení jako na střední mám už daleko. K soukání vlastních nití a tkaní se nejspíš nikdy nedostanu, ale i tak věřím, že jsem tou změnou, kterou bych na světě chtěla zažít (viz. slavný Gándhího citát You have to be the change you want to see in the world).
Musím uznat, že kdybych si to mohla dovolit, tak bych si ráda pořídila nové boty. Není to ale žádná akutní potřeba, je to jen trochu rozmar, navzdory všemu tu módu přeci jen miluju. Miluju ale jen skvělou módu a řemeslo a obklopuju se jen samýma skvělýma věcma - buď je to super, nebo radši nic. A tak zatím nic, můj šatník je evidentně dokonale funkční.
2 Comments
Pokud jste ze Slovenska, tak vám Trochu Inak jistě něco říká. Ano, byla jsem pozvána jako host do talk show s Adélou a v pondělí sedám do letadla a večer mě můžete zastihnout ve Slovenském Národním Divadle v Bratislavě... pozdě večer mě můžete zastihnout v nějakém Bratislavském baru a v úterý přes den v centru.
V šatníku toho obecně moc nemám, v podstatě cokoliv si z mého černo-modro-bílého repertoáru vezmu na sebe sklízí komenty typu: no klidně běž takhle! Hlavní dilema ale samozřejmě nastává kolem pokrývky hlavy: Turban nebo můj milovaný klobouk od Sofya Samareva?
Hovor se bude točit kolem udržitelné módy, což nebude problém, v podstatě všechno, co mám doma, je nějakým způsoběm udržitelné. Pokrývky hlavy jsou většinou z přírodních živočišných vláken - ať už se jedná o kařmírový svetr ze sekáče za dvacku, nebo super design klobouk od Sofye Samarevy z králíka. Nutno podotknouti, že základ klobouku byl vyroben v Čechách a tak je pravděpodobné, že králíci žili v králikárnách, byli s láskou krmeni trávou a s láskou snědeni paní domácí a jejími vnoučaty (??) a tudíž králík nebyl zabit pro fashion a zpracováním jeho kožešiny bylo spotřebováno všechno možné, co nám králík dal. A to je bohulibá činnost, nebo alespoň já to tak mám nastavené i přesto, že jsem vegetarián.
Pokud budete v Bratislavě, tak se na vás těším osobně, pokud ne, snad mě nevystřihnou a budete se na naše povídání moci podívat buď 9.12. na TA3 nabo kdykoliv na internetu. |
By KamilaFashion blog tak trochu jinak. Ano, je o trendech, ale o socio-kulturních trendech a o trendech trhu. Je o tom, jak zodpovědně podnikat v módě a jak to prožívám já. Čím se inspiruji, co čtu, jak vedu SLOU Days a s jakými hodnotami vstávám a tvořím každý den. Welcome to my universe. Categories
All
Archives
February 2020
|